Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022
1 września 2021Uwaga rodzice!
13 października 2021Procedury bezpieczeństwa dzieci/uczniów
w Szkole Podstawowej w Boćwince
w czasie pandemii (od 1.09.2021 do odwołania)
- Do szkoły może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez infekcji lub choroby zakaźnej oraz, gdy nie został na niego nałożony obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej. Mierzona temperatura nie może być wyższa niż 37.5 oC.
- Rodzice/ opiekunowie w momencie przyprowadzenia dziecka do oddziału przedszkolnego wyrażają zgodę na pomiar temperatury ciała dziecka.
- Uczniowie/dzieci mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na nich obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej. Opiekunowie mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły zachowując zasady:
- jeden opiekun z dzieckiem/ dziećmi
- dystans od kolejnego opiekuna lub pracownika szkoły musi wynosić min. 1,5m
- opiekunowie muszą przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym: nosić maseczkę ochronną i dezynfekować ręce
- Należy ograniczyć przebywanie osób z zewnątrz do minimum z zachowaniem wszelkich środków ostrożności
- Rodzice mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w maseczki do zastosowania w przestrzeni publicznej (zgodnie z aktualnymi przepisami prawa) oraz w przestrzeni wspólnej szkoły, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu.
- Jedna grupa dzieci przebywa w wyznaczonej i stałej sali.
- W przypadku korzystania z pracowni przyrodniczej dezynfekuje się salę przy każdej zmianie grupy uczniów.
- W sali, w której przebywa grupa należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub zdezynfekować.
- W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć. W miarę możliwości należy przeprowadzać lekcje w-f na świeżym powietrzu.
- Personel przebywający w szkole powinien regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robiły to dzieci: szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie z boiska, placu zabaw lub sali gimnastycznej oraz po powrocie z toalety.
- Dyrektor monitoruje codzienne prace porządkowe, szczególnie utrzymanie czystości toalet, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych- poręczy, klamek i powierzchni płaskich w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatury , włączników itp.
- Należy wywietrzyć pomieszczenie po przyprowadzeniu dezynfekcji tak, aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów. Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie zajęć i podczas przerwy.
- W toaletach i przy umywalce w sali wywieszone są plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk umieszczone są instrukcje skutecznej dezynfekcji
- Nauczyciele zobowiązani są do zapewnienia szybkiego sposobu komunikacji
z rodzicami/opiekunami dziecka.
- Jeśli dziecko manifestuje, przejawia niepokojące objawy choroby należy odizolować je w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu zapewniając min. 2 m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów w celu pilnego odebrania dziecka ze szkoły.
- Na terenie placówki prowadzony jest rejestr dezynfekcji.
- Nałożony jest zakaz przynoszenia do szkoły zabawek i innych przedmiotów, które nie są potrzebne do zajęć/lekcji.
- Uczeń zobowiązany jest do posiadania własnych podręczników i przyborów szkolnych, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce.
- Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
- Dzieci mogą spożywać posiłki i napoje przyniesione z domu. Posiłki mogą być przynoszone w pojemnikach prywatnych i w nich spożywane.
Procedura przyprowadzania i odbierania dzieci oraz wchodzenia i wychodzenia uczniów
- Rodzic/ opiekun/ uczeń/ dziecko powyżej 6 lat wchodzi na teren placówki w maseczce ochronnej i dezynfekuje ręce
- Dzieci są przyprowadzane i odbierane przez osoby zdrowe.
- Dziecko/uczeń zostaje poddane pomiarowi temperatury.
- Dziecko uczęszczające do oddziału przedszkolnego udaje się do toalety w celu dokładnego umycia rąk.
- W przedsionku szkoły może przebywać jeden rodzic/opiekun z dzieckiem lub uczeń.
- Nauczyciel podczas kontaktu z rodzicami ma nałożoną maskę ochronną.
Procedura postępowania w razie podejrzenia, że dziecko/uczeń jest zakażone wirusem covid-19
- W momencie wystąpienia objawów typowych dla zakażenia wirusem COVID-19, nauczyciel bezzwłocznie odseparowuje dziecko/ucznia od rówieśników.
- Pomieszczenie izolacyjne znajduje się w pomieszczeniu archiwum.
- Izolatka wyposażona jest w środki do dezynfekcji oraz indywidualne środki ochrony osobistej.
- Nauczyciel niezwłocznie powiadamia rodzica/opiekuna w celu pilnego odebrania dziecka/ucznia z placówki.
- Personel jest zobowiązany do dezynfekcji pomieszczeń w których przebywało dziecko/ uczeń
- W momencie wystąpienia choroby w domu, rodzic informuje szkołę o wystąpieniu choroby zakaźnej u dziecka/ ucznia.
- Dyrektor powiadamia Państwową Inspekcję Sanitarną o wystąpieniu przypadku choroby.
- Dyrektor przekazuje pracownikom wszelkie zalecenia otrzymane z sanepidu oraz nadzoruje ich wykonanie.
- Dyrektor jest zobowiązany do poinformowania wszystkich rodziców/opiekunów prawnych pozostałych dzieci/uczniów o wystąpieniu w szkole choroby zakaźnej,
- Rodzice/opiekunowie prawni przekazują dyrektorowi szkoły pisemne zaświadczenie o zakończeniu leczenia dziecka/ucznia (z choroby zakaźnej).
Procedura postępowania w razie podejrzenia, że nauczyciel/pracownik jest zakażony wirusem covid-19
- Do pracy w placówce mogą przychodzić jedynie osoby zdrowe, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
- W przypadku pojawienia się niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem pracownik powinien pozostać w domu i skontaktować się ze stacją sanitarno – epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogorszenia się stanu zdrowia zadzwonić pod numer 999, 112 i poinformować o możliwości zakażenia koronawirusem.
- W przypadku wystąpienia objawów typowych dla wirusa COVID-19, bądź pogorszenia stanu zdrowia podczas wykonywania obowiązków, bezzwłocznie należy odseparować się od dzieci/uczniów oraz pozostałych pracowników, nałożyć maskę i rękawice ochronne oraz powiadomić dyrektora placówki i powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną oraz stosować się do wydanych instrukcji i poleceń.
- Po zapewnieniu dodatkowej opieki dla dzieci/uczniów nauczyciel bezzwłocznie opuszcza miejsce pracy.
- W przypadku zbiorowego zachorowania nauczycieli/pracowników dyrektor, za zgodą organu prowadzącego, zamyka placówkę do czasu całkowitego wyzdrowienia personelu.
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni
- Przed wejściem do szkoły znajduje się stanowisko do dezynfekcji rąk wraz
z informacją o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez osoby dorosłe. - Personel pomocniczy szkoły odpowiedzialny jest za dopilnowanie, aby rodzice/opiekunowie oraz uczniowie powyżej 6 lat dezynfekowali dłonie przy wejściu,
- Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robiły to dzieci (szczegółnie poniżej 6 lat), po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem i po powrocie z placu zabaw, po skorzystaniu z toalety.
- Panie woźne są odpowiedzialne za codzienne prace porządkowe ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, toalet i sal. Odpowiadają one także za dezynfekcję powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów, stolików, poręczy krzeseł, włączników
w salach, jak również za dezynfekcję zabawek i innych przedmiotów używanych przez dzieci. - Monitoringu codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem, dezynfekcji powierzchni dotykowych dokonuje dyrektor szkoły w oparciu o kartę monitoringu.
- Przeprowadzając dezynfekcję należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- Należy zapewnić bieżącą dezynfekcję toalet minimum co 2 godziny .
Procedura bezpieczeństwa podczas wydawania posiłków
- Śniadania i obiady są spożywane w stołówce szkolnej.
- Obiady są dostarczane są przez Szkołę Podstawową nr 3 w Gołdapi.
- Przed spożyciem posiłku dzieci i nauczyciele dokładnie myją ręce.
- Obiad i sztućce są podawane bezpośrednio do stolika.
- Dzieci, w miarę możliwości, zajmują miejsca w grupach obejmujących uczniów tej samej klasy
- Przed i po każdym posiłku blat stolików jest dezynfekowany.
- Po skończonym posiłku naczynia i sztućce są myte w temperaturze powyżej 60oC.